Meeting Attendance

December 07, 2020 - December 10, 2020

Logistics Agenda Presentations Attendance Votes Notes
Registration List:
  1. Wesley Bland (Intel Corporation)
  2. Pavan Balaji (Argonne National Laboratory) - Not Present
  3. Jeff Squyres (Cisco)
  4. Joseph Schuchart (HLRS, University of Stuttgart)
  5. Benson Muite (Kichakato Kizito)
  6. Jean-Baptiste Besnard (ParaTools SAS)
  7. William Gropp (University of Illinois Urbana-Champaign)
  8. Brandon Cook (Lawrence Berkeley National Laboratory)
  9. Marc-André Hermanns (RWTH Aachen University)
  10. Amit Ruhela (The Texas Advanced Computing Center)
  11. Jim Dinan (NVIDIA)
  12. Ahmed Eleliemy (University of Basel)
  13. Hubert Ritzdorf (NEC Corporation)
  14. Guillaume Papauré (Atos)
  15. Julien Jaeger (CEA)
  16. Claudia Blaas-Schenner (VSC Research Center, TU Wien)
  17. George Bosilca (University of Tennessee, Knoxville) - Not Present for First Vote
  18. Artem Polyakov (NVIDIA)
  19. Vivek Kale (Brookhaven National Laboratory) - Not Present
  20. Thomas Naughton (Oak Ridge National Laboratory)
  21. Kenneth Raffenetti (Argonne National Laboratory)
  22. Michael Knobloch (Forschungszentrum Julich)
  23. Martin Schulz (Technical University of Munich)
  24. Anthony Skjellum (University of Tennessee, Chattanooga) - Not Present for First Vote
  25. Hugo Taboada (CEA) - Not Present for First Vote
  26. Joshua Hursey (IBM)
  27. Howard Pritchard (Los Alamos National Laboratory)
  28. Matthew Dosanjh (Sandia National Laboratory)
  29. Purushotham Bangalore (University of Alabama at Birmingham)
  30. Guillaume Mercier (INRIA)
  31. Ignacio Laguna (Lawrence Livermore National Laboratory)
  32. Ryan Grant (Sandia National Laboratory)
  33. Brian Smith (Oak Ridge National Laboratory)
  34. Shinji Sumimoto (Fujitsu)
  35. Dan Holmes (EPCC, The University of Edinburgh)
  36. Atsushi Hori (RIKEN) - Not Present
  37. Thomas Hines (Tennessee Tech University)
  38. Derek Schafer (University of Tennessee, Chattanooga)
  39. Nick Radcliffe (HPE) - Not Present for First Vote
  40. Ali Mohammed (University of Basel)
  41. Rolf Rabenseifner (HLRS, University of Stuttgart)
  42. Christoph Niethammer (HLRS, University of Stuttgart)
  43. Whit Schonbein (Sandia National Laboratory)
  44. Rich Graham (NVIDIA)
  45. Jim Dinan (NVIDIA)
  46. Torsten Hoefler (ETH Zurich)
  47. Michael Steyer (Intel Corporation)
  48. Bengisu Elis (Technical University of Munich)
  49. Victor Eijkhout (The Texas Advanced Computing Center)
  50. Aurelien Bouteiller (University of Tennessee, Knoxville)
  51. William Pepper Marts (University of New Mexico)
  52. Keita Teranishi (Sandia National Laboratory)