Meeting Attendance

December 06, 2021 - December 09, 2021

Logistics Agenda Presentations Attendance Votes Notes

This list is updated manually and may not contain the most recent registrations.

  1. Wes Bland (Intel Corporation)
  2. Brian Smith (Oak Ridge National Laboratory)
  3. Sayan Ghosh (Pacific Northwest National Laboratory) - Not Present
  4. Bill Williams (ZIH, TU Dresden)
  5. Maria Garzaran (Intel Corporation)
  6. Martin Ruefenacht (Leibniz Supercomputing Centre)
  7. George Bosilca (University of Tennessee, Knoxville) - Not Present
  8. Matthew G. F. Dosanjh (Sandia National Laboratory)
  9. Purushotham Bangalore (University of Alabama)
  10. Ahmed Eleliemy (University of Basel)
  11. Ryan Grant (Queen's University)
  12. Joseph Schuchart (University of Tennessee, Knoxville)
  13. William Gropp (University of Illinois Urbana-Champaign) - Not Present for First Vote
  14. Michael Klemm (AMD)
  15. Thomas Naughton (Oak Ridge National Laboratory)
  16. James Dinan (NVIDIA)
  17. Vivek Kale (Brookhaven National Laboratory) - Not Present
  18. Ali Mohammed (HPE)
  19. Hugo Taboada (CEA)
  20. Guillaume Mercier (INRIA)
  21. Brice Goglin (INRIA) - Not Present
  22. Christoph Niethammer (HLRS, University of Stuttgart)
  23. Ken Raffenetti (Argonne National Laboratory)
  24. Martin Schulz (Technical University of Munich)
  25. Benson Muite (Kichakato Kizito)
  26. Shinji Sumimoto (Fujitsu)
  27. Michael Knobloch (Forschungszentrum Julich)
  28. Julien Jaeger (CEA)
  29. Samuel K. Gutierrez (Los Alamos National Laboratory)
  30. Ignacio Laguna (Lawrence Livermore National Laboratory)
  31. Jean-Baptiste BESNARD (ParaTools SAS)
  32. Rolf Rabenseifner (HLRS, University of Stuttgart)
  33. Nysal Jan K A (IBM)
  34. Dan Holmes (Collis-Holmes Innovations Limited)
  35. Kathryn Mohror (Lawrence Livermore National Laboratory) - Not Present
  36. Nick Radcliffe (HPE)
  37. Derek Schafer (University of Tennessee, Chattanooga)
  38. Anthony Skjellum (University of Tennessee, Chattanooga)
  39. Andrew Preston Worley (Tennessee Tech University)
  40. Marc-Andre Hermanns (RWTH Aachen University)
  41. Amit Ruhela (The Texas Advanced Computing Center)
  42. Victor Eijkhout (The Texas Advanced Computing Center)
  43. Yiltan Hassan Temucin (Queen's University)
  44. Josh Hursey (IBM)
  45. Whit Schonbein (Sandia National Laboratory)
  46. Claudia Blaas-Schenner (VSC Research Center, TU Wien)
  47. Patrick Bridges (University of New Mexico)
  48. Tobias Haas (HLRS, University of Stuttgart)
  49. Aurelien Bouteiller (University of Tennessee, Knoxville)
  50. Thomas Hines (Tennessee Tech University)
  51. Hui Zhou (Argonne National Laboratory)