Meeting Attendance

September 08, 2021 - September 10, 2021

Logistics Agenda Presentations Attendance Votes Notes
Registration List:
  1. Wesley Bland (Intel Corporation)
  2. Matthew Dosanjh (Sandia National Laboratory)
  3. Brian Smith (Oak Ridge National Laboratory)
  4. Joseph Schuchart (University of Tennessee, Knoxville)
  5. Jeff Squyres (Cisco) - Not Present
  6. Purushotham V. Bangalore (University of Alabama)
  7. Shinji Sumimoto (Fujitsu)
  8. George Bosilca (University of Tennessee, Knoxville) - Not Present
  9. Martin Ruefenacht (Leibniz Supercomputing Centre)
  10. Michael Klemm (AMD)
  11. Bill Williams (ZIH, TU Dresden)
  12. Hugo Taboada (CEA)
  13. Olga Pearce (Lawrence Livermore National Laboratory) - Not Present
  14. William Gropp (University of Illinois Urbana-Champaign)
  15. Joshua Hursey (IBM)
  16. Ryan Grant (Queen's University)
  17. Dan Holmes (Collis-Holmes Innovations Limited)
  18. Nick Radcliffe (HPE)
  19. Julien Jaeger (CEA)
  20. Claudia Blaas-Schenner (VSC Research Center, TU Wien)
  21. Maria Garzaran (Intel Corporation)
  22. Ken Raffenetti (Argonne National Laboratory)
  23. Thomas Naughton (Oak Ridge National Laboratory)
  24. Ahmed Eleliemy (University of Basel)
  25. Ignacio Laguna (Lawrence Livermore National Laboratory)
  26. Samuel K. Gutierrez (Los Alamos National Laboratory)
  27. Nysal Jan K A (IBM)
  28. SACHIN P B (IBM) - Not Present
  29. Jean-Baptiste BESNARD (ParaTools SAS)
  30. Michael Knobloch (Forschungszentrum Julich)
  31. Aboorva Devarajan (IBM) - Not Present
  32. S Biplab Raut (Self (Non-voting participant)) - Not Present
  33. Benson Muite (Kichakato Kizito)
  34. Guillaume Mercier (INRIA)
  35. Marc-André Hermanns (RWTH Aachen University)
  36. Rolf Rabenseifner (HLRS, University of Stuttgart)
  37. Josef Weidendorfer (Leibniz Supercomputing Centre)
  38. Khaled Hamidouche (AMD) - Not Present
  39. Anthony Skjellum (University of Tennessee, Chattanooga)
  40. W. Pepper Marts (Sandia National Laboratory) - Not Present
  41. James Dinan (NVIDIA)
  42. Hessam Mirsadeghi (NVIDIA) - Not Present
  43. Martin Schulz (Technical University of Munich)
  44. Célia Tassadit Ait Kaci (INRIA) - Not Present
  45. Yiltan Hassan Temucin (Self (Non-voting participant)) - Not Present
  46. Nusrat Islam (Intel Corporation)
  47. Sri Raj Paul (Intel Corporation)
  48. Gengbin Zheng (Intel Corporation) - Not Present
  49. Sven Karlsson (Self (Non-voting participant)) - Not Present
  50. Aliaksei Krukau (Leibniz Supercomputing Centre) - Not Present
  51. Hamid Mohammadi Fard (TU Darmstadt) - Not Present
  52. Morad Alshammari (King Fahd University of Petroleum and Minerals) - Not Present
  53. Ayesha Afzal (Erlangen National High Performance Computing Center) - Not Present
  54. Joachim Protze (RWTH Aachen University)
  55. Vivek Kale (Brookhaven National Laboratory) - Not Present
  56. Eishi Arima (Technical University of Munich) - Not Present
  57. Isaias A. Compres U. (Technical University of Munich)
  58. Manuel Rodrigues (Barcelona Supercomputing Center) - Not Present
  59. Bengisu Elis (Technical University of Munich) - Not Present
  60. Ilya Zhukov (Forschungszentrum Julich) - Not Present
  61. Alex Brooks (Intel Corporation) - Not Present
  62. Ghazal Tashakor (Forschungszentrum Julich) - Not Present
  63. Abhiraj Bishnoi (Forschungszentrum Julich) - Not Present
  64. Keita Teranishi (Sandia National Laboratory) - Not Present
  65. Amit Ruhela (The Texas Advanced Computing Center)
  66. Aurelien Bouteiller (University of Tennessee, Knoxville)
  67. Ali Mohammed (HPE)
  68. Frédéric Darden (Atos) - Not Present
  69. Guillaume Papauré (Atos)
  70. Victor Eijkhout (The Texas Advanced Computing Center)
  71. Matthias Maiterth (Technical University of Munich) - Not Present
  72. Charles Archer (Cornelis Networks)
  73. AmirHossein Sojoodi (Queen's University) - Not Present
  74. Austen Lauria (IBM) - Not Present