Meeting Attendance

February 22, 2021 - February 25, 2021

Logistics Agenda Presentations Attendance Votes Notes
Registration List:
  1. Wesley Bland (Intel Corporation)
  2. Ken Raffenetti (Argonne National Laboratory)
  3. Anthony Skjellum (University of Tennessee, Chattanooga)
  4. George Bosilca (University of Tennessee, Knoxville) - Not Present
  5. Nick Radcliffe (HPE)
  6. Ryan Grant (Sandia National Laboratory)
  7. Brian Smith (Oak Ridge National Laboratory)
  8. Joshua Hursey (IBM)
  9. W. Pepper Marts (University of New Mexico)
  10. Matthew Dosanjh (Sandia National Laboratory)
  11. Jean-Baptiste Besnard (ParaTools SAS)
  12. Guillaume Mercier (INRIA)
  13. Purushotham Bangalore (University of Alabama at Birmingham) - Not Present
  14. Derek Schafer (University of Tennessee, Chattanooga)
  15. Jeff Squyres (Cisco)
  16. Howard Pritchard (Los Alamos National Laboratory)
  17. James Dinan (NVIDIA)
  18. William Gropp (University of Illinois Urbana-Champaign)
  19. Mohammadreza Bayatpour (Ohio State University)
  20. Marc-André Hermanns (RWTH Aachen University)
  21. Bill Williams (ZIH, TU Dresden)
  22. Hugo Taboada (CEA)
  23. Christoph Niethammer (HLRS, University of Stuttgart)
  24. Dan Holmes (EPCC, The University of Edinburgh)
  25. Thomas Hines (Tennessee Tech University)
  26. Shinji Sumimoto (Fujitsu)
  27. Ignacio Laguna (Lawrence Livermore National Laboratory)
  28. Thomas Naughton (Oak Ridge National Laboratory)
  29. Claudia Blaas-Schenner (VSC Research Center, TU Wien)
  30. Charles Archer (Cornelis Networks)
  31. Hubert Ritzdorf (NEC Corporation)
  32. Ahmed Eleliemy (University of Basel)
  33. Julien Jaeger (CEA)
  34. Rolf Rabenseifner (HLRS, University of Stuttgart)
  35. khaled hamidouche (AMD)
  36. Joseph Schuchart (University of Tennessee, Knoxville)
  37. Martin Schulz (Technical University of Munich)
  38. Julien Adam (ParaTools SAS)
  39. Ali Mohammed (University of Basel)
  40. Guillaume Papauré (Atos)
  41. Paul Canat (ParaTools SAS) - Not Present for First Vote
  42. Keita Teranishi (Sandia National Laboratory) - Not Present for First Vote
  43. Yanfei Guo (Argonne National Laboratory)
  44. Sudheer Chunduri (Argonne National Laboratory)
  45. Benson Muite (Kichakato Kizito)
  46. Daniel Taylor (EPCC, The University of Edinburgh)
  47. Whit Schonbein (Sandia National Laboratory)
  48. Amit Ruhela (The Texas Advanced Computing Center)
  49. Aurelien Bouteiller (University of Tennessee, Knoxville)
  50. Victor Eijkhout (The Texas Advanced Computing Center)
  51. Toni Collis (Collis-Holmes Innovations Limited)
  52. Michael Knobloch (Forschungszentrum Julich)
  53. Brandon Cook (Lawrence Berkeley National Laboratory)