Meeting Attendance

June 29, 2020 - July 01, 2020

Logistics Agenda Presentations Attendance Votes Notes
Attendees List:
  1. Wesley Bland (Intel Corporation)
  2. Kenneth Raffenetti (Argonne National Laboratory)
  3. Guillaume Mercier (INRIA)
  4. Jeff Hammond (Intel Corporation)
  5. Jeff Squyres (Cisco)
  6. Howard Pritchard (Los Alamos National Laboratory)
  7. Anthony Skjellum (University of Tennessee, Chattanooga)
  8. Hugo Taboada (CEA)
  9. Brandon Cook (Lawrence Berkeley National Laboratory)
  10. Ryan Grant (Sandia National Laboratory)
  11. Joseph Schuchart (HLRS, University of Stuttgart)
  12. george bosilca (University of Tennessee, Knoxville)
  13. Brian Smith (Oak Ridge National Laboratory)
  14. William Gropp (University of Illinois Urbana-Champaign)
  15. Christoph Niethammer (HLRS, University of Stuttgart)
  16. Julien Jaeger (CEA)
  17. Marc-André Hermanns (RWTH Aachen University)
  18. Martin Schulz (Technical University of Munich)
  19. Thomas Naughton (Oak Ridge National Laboratory)
  20. Shinji Sumimoto (Fujitsu)
  21. Ali Mohammed (University of Basel)
  22. Nick Radcliffe (HPE)
  23. Ignacio Laguna (Lawrence Livermore National Laboratory)
  24. Florina Ciorba (University of Basel)
  25. Kathryn Mohror (Lawrence Livermore National Laboratory)
  26. Dan Holmes (EPCC, The University of Edinburgh)
  27. Purushotham Bangalore (University of Alabama at Birmingham)
  28. Thomas Hines (Tennessee Tech University)
  29. Rolf Rabenseifner (HLRS, University of Stuttgart)
  30. Atsushi Hori (RIKEN)
  31. Joshua Hursey (IBM)
  32. Guillaume Papauré (Atos)
  33. Sudheer Chunduri (Argonne National Laboratory)
  34. Claudia Blaas-Schenner (VSC Research Center, TU Wien)
  35. James Dinan (NVIDIA)
  36. Derek Schafer (University of Tennessee, Chattanooga)
  37. Hari Subramoni (Ohio State University)
  38. Hubert Ritzdorf (NEC Corporation)
  39. Patrick Bridges (University of New Mexico)
  40. W. Pepper Marts (University of New Mexico)
  41. Matthew G. F. Dosanjh (Sandia National Laboratory)
  42. Rich Graham (NVIDIA)
  43. Sayan Ghosh (Pacific Northwest National Laboratory)
  44. Bengisu Elis (Technical University of Munich)
  45. Chulho Kim (Lenovo)
  46. Aurelien Bouteiller (University of Tennessee, Knoxville)
  47. Whit Schonbein (Sandia National Laboratory)
  48. Robert Mijaković (Leibniz Supercomputing Centre)
  49. David Brayford (Leibniz Supercomputing Centre)
  50. Jean-Baptiste Besnard (ParaTools SAS)
  51. Michael Knobloch (Forschungszentrum Julich)
  52. Momme Allalen (Leibniz Supercomputing Centre)
  53. Andrew Worley (Tennessee Tech University)
  54. Artem Polyakov (NVIDIA)
  55. Austen Lauria (IBM)
  56. Michael Steyer (Intel Corporation)